Wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
WYMAGANE DOKUMENTY :-
wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia .
DO WNIOSKU NALEŻY DOŁĄCZYĆ(3 egzemplarze):
- poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego dotyczy wniosek oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli plan ten został uchwalony
- raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ,
albo informacje o planowanym przedsięwzięciu zawierające dane, o których mowa w art. 49 ust. 3 Ustawy Prawo ochrony środowiska – t.j.;
-
rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia,
-
powierzchnia zajmowanej nieruchomości, a także obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystywania i pokrycia szatą roślinną,
-
rodzaj technologii,
-
ewentualne warianty przedsięwzięcia,
-
przewidywana ilość wykorzystywanej wody i innych wykorzystywanych surowców, materiałów, paliw oraz energii,
-
rozwiązania chroniące środowisko,
-
rodzaje i przewidywane ilości wprowadzanych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko,
-
możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko,
-
obszary podlegające ochronie na podstawie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie
przyrody, znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia.
UWAGA:
W przypadku prowadzenia sprawy przez pełnomocnika inwestora należy dołączyć oryginał
pełnomocnictwa.
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Gruntami (pokój nr 14),
tel. (0-42) 719-80-02 w. 129.
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
30 dni, a w sprawach szczególnie skomplikowanych - do 2 miesięcy.
OPŁATY SKARBOWE:
- od wniosku - 5 zł
- 0,50 zł za każdy załącznik.
Zwolnione od opłaty skarbowej są jednostki budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pożytku publicznego oraz podania i załączniki do podań wymienione w części I załącznika do ustawy o opłacie skarbowe
PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62 poz. 627 ze zmianami) - po wprowadzeniu zmian zgodnie z Ustawą z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 113, poz. 954).
INFORMACJE DODATKOWE:
1. Postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się na wniosek podmiotu podejmującego realizację przedsięwzięcia.
2. Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
3. W przypadku przedsięwzięć wymienionych w art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, dla których raport o oddziaływaniu na środowisko sporządza się obligatoryjnie, do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach należy dołączyć również raport, sporządzony zgodnie z art. 52 ustawy POŚ. Dla pozostałych przedsięwzięć, złożenie niniejszego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami (poprawnie wypełnione) stanowi podstawę stwierdzenia przez organ obowiązku lub odstąpienia od obowiązku sporządzenia raportu.
4. Postępowanie wymaga uzyskania zewnętrznych uzgodnień, co może skutkować wydłużeniem trwania postępowania administracyjnego.
Dodatkowe objaśnienia:
* decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje się dla przedsięwzięć, o których mowa w art. 51 ust 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późniejszymi zmianami), do których zalicza się:
-
przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami), dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest obligatoryjne (art. 51 ust. 1 pkt 1)
-
przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami), dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest fakultatywne (art. 51 ust. 1 pkt 2)
-
przedsięwzięcia inne niż wymienione w art. 51 ust. 1 pkt 1 i 2, które nie są bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynikają z tej ochrony, jeżeli mogą one znacząco oddziaływać na ten obszar (art. 51 ust. 1 pkt 3)